آموزشگاه موسیقی آبی رود

چطور آواز خواندن را شروع کنیم؟

چطور آواز خواندن را شروع کنیم؟

چطور آواز خواندن را شروع کنیم؟

یادگیری انواع شروع در خوانندگی یکی از اولین مراحل برای رسیدن به صدایی رها، بدون فشار و باکیفیت است، که قدم اول در دوره‌های صداسازی محسوب می‌شود. در این‌ متن سه روش برای شروع آواز خواندن به شما معرفی می‌کنیم.

می‌توان گفت که اولین صدایی که هنگام آواز خواندن بیان می‌شود مهم‌ترین قسمت آن است و ممکن است بیشترین تأثیر را بر روی مخاطب بگذارد، برای همین شروع خواندن موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. کنترل فرآیند شروع و همچنین احساسات به تمرکز و تمرین و گاهی اوقات آموزش اختصاصی نیاز دارد. در این مطلب سه روش اصلی برای شروع خواندن را معرفی می‌کنیم: کم‌فشار (سبک)،  پرفشار (سخت)، متعادل (ترکیبی از دو روش قبل)

شروع کم‌فشار یا سبک

وقتی در زمان شروع، قبل از اجرا و ادای هر مصوتی از یک حرف هوادار مانند «ه» استفاده کنیم (مثلاً به این صورت: هووو هااااا)، در این صورت یک شروع سبک داشته‌ایم. این کار با باز شدن تارهای صوتی قبل از شروع به خواندن اتفاق می‌افتد. این نوع شروع، صدایی آرام ایجاد می‌کند و می‌تواند خواننده را در کنترل میزان فشار خروجی حنجره کمک نماید. رهبران  گروه‌های کُر اغلب از یک شروع سبک استفاده می‌کنند تا از تنش‌های احتمالی اجتناب کنند. در موسیقی سنتی ایرانی نیز بیشتر این نوع شروع را مشاهده می‌کنیم.

شروع پرفشار و سفت

شروع خواندن پرفشار با یک مصوت آغاز می‌گردد (مانند «ایران») که به‌صورت اغراق‌آمیز اجرا می‌شود. در این حالت ابتدا تارهای صوتی کاملاً بسته و به هم فشرده شده و سپس تدریجاً از این حالت خارج می‌شوند. از این روش بیشتر برای تمرین بسته نگه‌داشتن تارهای صوتی در شرایط مختلف و همچنین تقویت عضلات مربوط به حالت Edge (یا همان لبه) استفاده می‌شود. اما گاهاً برای نشان دادن قدرت و توانایی صدا توسط خوانندگان، خصوصاً هنگام اجراهای حساس، به‌کاربرده می‌شود، هرچند که استفاده زیاد از این روش توصیه نمی‌گردد. چون استفاده بیش از حد می‌تواند باعث بروز اختلالات در تارهای صوتی گردد.

شروع متعادل

این نوع شروع، بیشتر مواقع بهترین نوع شروع است ولی رسیدن به آن نیازمند تمرین و زمان بیشتری است. در این حالت ابتدا تارهای صوتی بسته می‌شوند (مانند صدای « آه»). این روش آغاز خواندن، ترکیبی از دو روش قبلی و از نظر آوایی مابین آن دو است، یعنی هم آغاز ملایم و سبکی مانند روش اول دارد و در عین حال کنترل سفت و سختی روی تار‌های صوتی مانند روش دوم اعمال می‌کند. برای داشتن شروعی متعادل و دستیابی به بهترین صدا نیازمند ایجاد هماهنگی بین جنبه‌های مختلف دخیل در تولید صدا و آواز خواندن هستیم مانند: تنفس صحیح، کنترل کامل بر روی تارهای صوتی و همین‌طور نحوه ایجاد رزونانس‌های مختلف .

شاید الان برایتان سؤال پیش آمده باشد که از چه شروعی برای خواندن استفاده می‌کنید؟ بهترین روش برای درک این موضوع، تحت نظر گرفتن رفتار سایر خوانندگان است.

اگر شروع خواندن یک خواننده به نظرتان زیبا و گوش‌نواز نیست، قطعاً می‌توان نتیجه گرفت که شروع هماهنگی ندارد. گاهی اوقات صدای یک خواننده در ابتدا به‌گونه‌ای است که انگار باد کرده است، یا ضعیف و ناآرام است و هرچه پیش می‌رود صدایش بهتر می‌شود. در اینجا می‌توانیم نتیجه بگیریم که خواننده از روش اول یعنی روش سبک استفاده کرده است. یک شروع سخت و پرفشار نیز به‌راحتی قابل شناسایی است چون غالباً آزاردهنده، بیش از حد بلند و گاهی تیز و حتی گوش‌خراش است. هر خواننده‌ای می‌تواند با کمی تلاش و تمرین آگاهانه راحت‌تر و با آرامش بیشتری خواندنش را آغاز کند. شروع‌های هماهنگ و متعادل به سادگی قابل تشخیص هستند چرا که نت‌های اولیه بسیار شفاف، واضح، آرام و پیوسته اجرا  می‌شوند.